Kontakta författare

Det franska språket har något som kallas ett "konjugeringssystem" . Detta innebär att för att du ska säga "Jag äter" (je mange) och "du äter" (tu mange s ) måste du ändra verbets slut på verbet som du använde (krybba = att äta) . I det här fallet var det tillägget av en extra " s " till "mange" i "tu mange s ." Som ni ser görs ingen sådan förändring på engelska (jag äter, du äter), men på liknande sätt ses en förändring hos tredje person "han / hon / det äter s" i nuvarande tid .

Ändringar i verbets slut måste göras när verb används med pronomen: "Jag" "du" "han / hon / det" "vi" "du (plural) " och "de".

Men oroa dig inte! Det finns enkla regler som förenar alla verbets slutar, och efter att ha kommit ihåg dessa (och några oregelbundna slutar) kommer du att ha ett fast grepp om fransk grammatik! Kom också ihåg att det finns olika verbavslut för varje spänd tid, så en annorlunda för tidigare, nuvarande och framtida tider.

Intressant fakta: Det engelska språket brukade också ha ett konjugeringssystem (ett försämringssystem) som de andra europeiska språken, men förlorade det omkring 1550 eftersom det var lättare på det sättet! Lyckliga franska studenter!

-ER verb

-ER verb är verb som slutar på ' er ' istället för något annat. Några exempel inkluderar:

  • krybba - att äta
  • jouer - att spela
  • parler - att tala

Konjugera!
Verbet " jouer " tas som ett exempel i tabellen nedan. Om du vill konjugera andra " -er " verb, lägg bara till ändarna till stammen (verbet utan " -er ") av verbet och lägg till lämpliga slutningar. Försök att memorera alla verbets slutar eftersom de kommer att användas i varje fransk mening som du hör!

För ett exempel på konjugering: "han äter" är "il manges" och "de skulle tala franska" är "ils parleraient français".

Framtid och villkorad spänning
För framtiden och villkorad spänning är det nödvändigt att använda verbets infinitiv innan du lägger till de nödvändiga ändarna (se nedan). Den oändliga formen är den inklusive " -er " och är den form av verbet du skulle se i en ordlista.

pronomen:
je = "jag"
tu = "du"
il / elle / on = "han / hon / det"
Nous = "vi"
vous = "du (plural)"
Ils / elles = "de (maskulina) / de (feminina)".

För -ER-verb: slutet för varje spänning går enligt följande:

  • Nuvarande: (stam +) "e, es, e, ons, ez, ent"
  • Ofullkomlig: (stam +) "ais, ais, ait, joner, iez, aient"
  • Future Simple: ( infinitive +) "ai, as, a, ons, ez, ont"
  • Villkorat: (infinitiv +) "ais ais ait joner iez aient"

Obs: Okomplicerade och villkorade delar samma ändar, men villkorade använder slutarna ovanpå den infinitiva formen av verbet medan imperfekt använder stammen .

ER-verbavslut för verbet "jouer" - att spela

PronomenPresensFramtid (enkel) SpändPast (passé composé) TenseOfullständig spänningVillkorad spänning
jeJouejouerAIai jouéjouAISjouerAIS
tujouesjouerASsom jouéjouAISjouerAIS
il / elle / påJouejouerAen jouéjouAITjoueAIT
nousjouONSjouerONSavons jouéjouIONSjouerIONS
vousjouEZjouerEZavez jouéjouIEZjouerIEZ
ils / ellesjouENTjouerONTont jouéjouAIENTjouerAIENT