Kontakta författare

Introduktion

Den kausativa formen är en speciell konjugeringsform för japanska verb, som används för att indikera att ämnet tvingades eller gjordes för att utföra en handling. Detta är en annan konjugationsform som skapar uttryck som åstadkommes via flera ord som arbetar tillsammans på engelska.

Japanska verbgrupper

Det finns tre verbgrupper på det japanska språket, och bildningen av den orsakande formen beror på vilken grupp ett visst verb tillhör. Grupp en verb består av alla verb som inte slutar i る liksom olika verb som slutar på る som följer grupp en konjugeringsmönster. Grupp två verb består av olika verb som slutar i る som inte följer grupp en konjugeringsmönster och de flesta konjugeringar / suffix läggs till genom att helt enkelt släppa る-slutet. Grupp tre består endast av de två oregelbundna verben på det japanska språket, す る (suru) - (att göra) och 来 る (kuru) - (att komma).

Verb Konjugationsregler för verb

Den kausativa formen bildas av en verbs negativa stam, en grupp läggs sedan till slutet せ る. En grupp en verbs negativa stam bildas genom att ersätta dess infinitiva 'u' som slutar hiragana stavelse med dess motsvarande 'a' som slutar hiragana stavelse:

ぐ (gu) - が (ga)

む (mu) - ま (ma)

ぶ (bu) - ば (ba)

う (u) - わ (wa) - (undantag わ istället för あ)

Infinitiv(hataraku) - (att arbeta)(yomu) - (att läsa)(nomu) - (att dricka)
Negativ stam(hataraka)(yoma)(noma)
Orsakande form(hatarakaseru) - (gjord för att fungera)(yomaseru) - (gjord för att läsa)(nomaseru) - (gjort att dricka)
Infinitiv(kau) - (att köpa)(hashiru) - (att köra)(tatsu) - (att stå)
Negativ stam(kawa)(hashira)(tata)
Orsakande form(kawaseru) - (gjord för att köpa)(hashiraseru) - (gjord för att springa)る (tataseru) - (gjord för att stå)

Verb-grupp två konjugationsregler

För att konjugera en grupp två verb till dess respektive orsakande form, byt helt enkelt ut る som slutar med さ せ る (saseru).

食 べ る (taberu) - (att äta)起 き る (okiru) - (för att vakna)信 じ る (shinjiru) - (att tro)
食 べ さ せ る (tabesaseru) - (gjord för att äta)起 き さ せ る (okisaseru) - (gjord för att vakna)信 じ さ せ る (shinjisaseru) - (gjord för att tro)

Verb-grupp tre konjugeringsregler

Den tredje verbgruppen inkluderar endast de två oregelbundna verben す る och く る.

す る (suru)来 る (kuru) - (kommer)
さ せ る (saseru) - (gjord att göra)来 さ せ る (kosaseru) - (gjord för att komma)

Utvidgad konjugering / efterföljande regel

När ett verb är konjugerat till dess orsakande form, tar det en る slut och eventuella ytterligare konjugationer / suffix följer grupp två verbkonjugeringsregel:

食 べ さ せ る (tabesaseru) - (gjordes att äta) 食 べ さ せ ま し た (tabesasemashita) - (gjordes för att äta)

書 か せ る (kakaseru) - (gjord för att skriva) 書 か せ れ ば (kakasereba) - (bokstavlig - om den är gjord för att skriva)

泳 ぐ (oyogu) - (gjort att simma)) 泳 が せ な い (oyogasenai) - (inte gjort för att simma)

Användning och exempelmeningar

Ett orsakssubstansverb indikerar att handlingen i fråga externt gjordes eller tvingades av en tredje part. De mest direkta översättningarna av den orsakande formen till engelska är 'made to'. Det tvångsämnet markeras ofta med が-partikeln och det tvångna ämnet arbetas ofta med partikeln に.

母 が 僕 に 宿 題 を さ せ た (haha ga boku ni syukudai wo saseta) - (Jag fick mina läxor av min mor / min mamma fick mig att göra mina läxor).

コ ー チ が サ ッ カ ー 選手 に た く さ ん 運動 さ せ ま し た (koochi ga sakkaa sensyu ni takusan undou sasemashita) - (Tränaren fick fotbollsspelarna att träna mycket.)

旅 券 は 見 せ さ せ ま せ ん で し た (ryoken wa misesasemasendeshita) - (Jag fick inte visa mitt pass).

毎 日 働 か せ ま す - (mainichi hatarakasemasu) (Jag är tvungen att arbeta varje dag).

Ytterligare översättning

Ett orsakande verbuttryck kan också översättas till "låt" i ett tillåtet sammanhang:

う ち の 息 子 に こ の 本 を 読 ま せ ま し た (Uchi no musuko ni kono hon wo yomasemashita) - (Jag lät min son läsa den här boken.)