Kontakta författare

Introduktion

På det japanska språket är den universella förflutna tidiga markören hiragana た (ta). Den här artikeln kommer att behandla hur den enkla / avslappnade förflutna tiden för ett verb bildas och några exempel på dess användning utanför verbets förflutna tid kommer att utforskas.

Verbgrupper

Det finns tre verbgrupper på det japanska språket, och gruppen där ett verb hör till kommer att avgöra hur det konjugeras till dess enkla förflutna form. Konjugationerna är identiska med bildandet av formen .

Regler för konjugering av grupp ett

Det enkla förflutna -formens konjugeringssystem är identiskt med -formens. Så för att konjugera en japansk grupp ett verb till dess respektive enkla förflutna ( ) -form måste du välja en specifik stamändring baserad på verbets slut och sedan lägga till slutet .

Om verbet slutar med, eller ; ersätt slutet med

Om verbet slutar med, eller ; ersätt slutet med

Om verbet slutar med eller byt ut slutarna med respektive .

Om verbet slutar med ; ersätt slutet med

(kau) - (att köpa)(tatsu) - (att stå)(hashiru) - (att köra)
(katta) - (köpta)(tatta - stod)(hashitta - sprang)
(asobu) - (att spela)(yomu) - (att läsa)(shinu) - (att dö)
(asonda) - (spelat)(yonda) - (läs)死 ん だ (shinda) - (dog)
働 く (hataraku) - (att arbeta)泳 ぐ (oyogu) - (att simma)話 す (hanasu) - (för att tala)
働 い た (hataraita) - (arbetat)泳 い だ (oyoida) - (simmade)話 し た (hanashita) - (talade)

Undantagsmeddelande

Verbetet 行 く är ett undantag från ovannämnda konjugeringsmönster. Istället för att ta formen 行 い た som ett typiskt verb som slutar på く, konjugeras istället till 行 っ た som om det slutade på う つ eller る.

Grupp två konjugationsregel

Liksom med bildningen av て-formen och de flesta andra tider, bildas den enkla förbi spänningen för grupp två verb genom att bara släppa slutet る.

食 べ る (taberu) - (att äta)信 じ る (shinjiru) - (att tro)起 き る (okiru) - (för att vakna)
食 べ た (tabeta) - (åt)信 じ た - (shinjita) - (tros)起 き た (okita) - (vaknade)

Grupp tre konjugeringsregler

Grupp tre är också enkel, eftersom den bara innehåller de två oregelbundna verben す る och 来 る.

す る (suru) - (att göra)来 る (kuru) - (kommer)
し た (shita) - (gjorde)来 た (kita) - (kom)

Grundläggande användning:

På sin egen form, den enkla / avslappnade förflutna tidformen, förmedlar det förflutna spåret av ett verb, även om det är mer avslappnad än dess artiga form motsvarighet:

先生 は こ の 本 を 読 ん だ (sensi wa kono hon wo wo yonda) - (Läraren läste den här boken)

Son の 椅子 に 座 っ た (sono isu ni suwatta) - (jag satt i den stolen)

ほ う が い い Form

När du lägger till suffixet ほ う が い い (hou ga ii) till ett verb i dess enkla förflutna tidform, översätter det till "det skulle vara bättre att göra det" baserat på verbet i fråga:

Kok こ に 座 っ た ほ う が い い で す よ (koko ni suwatta hou ga ii desu yo) - (Det vore bättre att sitta här du vet.)

エ ア コ ン を 直 ぐ に 直 し た ほ う が い い (eakon wo sugu ni naoshita hou ga ii) - (Det skulle vara bättre att reparera luftkonditioneringen omedelbart.)

り Form

När det enkla förflutna är fixat med hiragana り (ri), kan du skapa en lista med åtgärder som du kan göra nu, regelbundet, gjorde eller har för avsikt att göra. Det sista verbet följs av す る i detta meningsmönster.

昔 図 書館 で 本 を 読 ん だ り 勉強 し た り し ま し た (mukashi tosyokan de hon wo yondari benkyou shitari shimashita) - (Tidigare läste jag böcker och studerade på biblioteket.)

た ら Villkorligt formulär

Den enkla förfluten tid används som grund för en av de japanska villkorade formerna. Den villkorade formen た ら översätter till ett "om .. då" -uttryck. Formuläret た ら har ytterligare betydelser även om jag inte kommer att gå in i detaljer om villkorade former i den här artikeln:

こ の 小説 を 読 ん だ ら 喜 び ま す (Kono syousetsu wo yondara yorokobimasu) - (Om du läser denna roman kommer du att vara nöjd.)